Chorwacja

Trogir

Kolejne po Šibeniku miejsce w Dalmacji które zwiedziliśmy to Trogir. Miasto portowe położone w środkowej Dalmacji w żupanii splicko-dalmatyńskiej.Jako że mieszkaliśmy na wyspie Čiovo która jest połączona z Trogirem mostem a na dzień dzisiejszy dwoma z dojazdem nie mieliśmy problemu,mały problem był z miejscem do zaparkowania ale to normalne we wszystkich miejscowościach turystycznych.

Trogir został założony w III w.p.n.e. jako Tragurion a założyli go grecy którzy przybyli z wyspy Vis.Pierwsze chorwackie plemiona pojawiły się na tej ziemi już w VII wieku.W 1123 roku miasto najechali i zniszczyli Saraceni.Miasto dość szybko odbudowano a okres od XII do XIV w. był dla niego świetnym okresem.Trogir był ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym,rozwijały się tutaj różne gałęzie sztuki min: rzeźba,malarstwo,architektura.Od 1420 roku miasto przeszło pod panowanie Wenecji.Kolejnymi władcami Trogiru byli Austriacy ( 1797 -1918) z krótką przerwą na rządy Francuzów w latach 1806-1814.Później to już czasy dawnej Jugosławii aż do 1991 roku kiedy Chorwacja uzyskała niepodległość.

Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do położonej w południowo-zachodniej części starego miasta Twierdzy Kamerlengo.Budowla została wzniesiona około 1420 roku i była częścią murów miejskich jako element obronny.Jej budowniczymi byli Wenecjanie.Twierdza składa się z trzech wież,bastionu i dziedzińca.Ściany zostały zbudowane z grubych bloków kamiennych tak aby mogły jak najdłużej wytrzymać oblężenie.Obecnie podobnie jak w twierdzy św.Michała w Šibeniku na terenie budowli odbywają się różne imprezy kulturalne.Nazwa zamku pochodzi od tytułu weneckiego urzędnika administracyjnego.

Teraz kiedy już najważniejszy z naszego punktu widzenia zabytek ( zamek) mamy zwiedzony możemy iść poznawać trogirskie stare miasto.Wchodzimy tam Bramą Północną która została wybudowana w XVII a na jej wewnętrznej stronie widoczna jest rzeźba patrona miasta – św. Ivana Ursini.Najciekawszym zabytkiem w mieście a jednocześnie jedną z najpiękniejszych świątyń Chorwacji jest Katedra św. Wawrzyńca.Znajduje się ona przy placu Jana Pawła II we wschodniej części starego miasta.Katedrę wznoszono przez kilkaset lat począwszy od XII w.Najbardziej  znany fragment katedry to jej portal główny pochodzący  z 1240 r.To przepiękne dzieło zostało wykonane przez Radovana i jego uczniów ( na drzwiami jest inskrypcja : per raduanum cunctus hac arte praeclarum czyli wszystko to zostało jak najlepiej wykonane przez Radovana.Portal jest bardzo bogato rzeźbiony w kamieniu,po obu stronach widnieją kamienne lwy oraz postaci Adama i Ewy.Na wprost wejścia do katedry znajduje się gotycki pałac Čipiko,kiedyś składał się on z dwóch budynków które rozdzielała ulica a łączył mostek.Po lewej stronie placu Jana Pawła II znajduje się Loggia miejska z przełomu XIV i XV w.Jej najbardziej charakterystycznym elementem architektonicznym jest sześć kolumn z różnymi kapitelami.Spacerując kamiennymi uliczkami Trogiru napotykamy jeszcze kilka świątyń min. kościół św.Barbary,kościół św.Mikołaja , kościół św. Jana Chrzciciela i jeszcze kilka innych.Zauroczeni miastem postanawiamy zobaczyć go jeszcze wieczorową porą.I rzeczywiście wygląda jeszcze bardziej efektownie a tłumy zadowolonych turystów okupują każdą wolną przestrzeń

Na koniec wieczornego spaceru wracamy na trogirską rivierę aby pooglądać cumujące tam jachty oraz statki.

Jeszcze jakaś mała kolacja i wracamy na wyspę.

Please follow and like us:
error