Chorwacja

Šibenik-Twierdza św. Michała

O Šibeniku już było ale że jesteśmy pasjonatami zamków,postanowiliśmy osobny wpis poświęcić jednej z tamtejszych twierdz.Twierdza św. Michała zwana czasem zamkiem św. Anny położona jest na około 70 metrowym wzniesieniu i całkowicie góruje nad miastem.

Drogowskaz do wejścia.

Pierwsze informacje o twierdzy mówią że już w XI wieku pojawiły się tu pierwsze fortyfikacje.Budowla pełniła funkcje obronne i odgrywała ważną rolę ze względu na swoje położenie z jednej strony widok na ujście rzeki Krka a z drugiej na morze, swój obecny kształt uzyskała w XV wieku.W XVII i XVIII wieku doszło do eksplozji magazynu prochu przez co obiekt został poważnie uszkodzony.Do XIX wieku twierdza była połączona z murami miejskimi lecz w drugiej połowie tegoż wieku mury zostały całkowicie rozebrane.Fortyfikacja została zbudowana na planie nieregularnego prostokąta a głównym budulcem był biały kamień.W obrębie budowli zachowały się dwie wieże z XV i XVI wieku.Nazwa twierdzy pochodzi od istniejącego kiedyś w jej obrębie kościoła św. Michała.Kościół nie przetrwał do naszych czasów ale nazwa pozostała.

Mury Twierdzy.

Mury Twierdzy.
Ławeczka w drodze jakby ktoś się zmęczył:)

Mury Twierdzy.

Mury Twierdzy.

Krótki spacerek i po kilku minutach marszu docieramy do kasy.Bilet rodzinny kosztuje 110 kun i pozwala na wstęp także do twierdzy Barone oddalonej o jakieś 10 minut drogi.Po wejściu na teren twierdzy udajemy się do środka budowli aby zobaczyć czy jest jakaś ekspozycja do obejrzenia.Szału nie ma,trochę elementów budowlanych i … wojownik z łukiem:)

Ekspozycja

Po zwiedzeniu środka twierdzy wychodzimy na górę gdzie mieści się amfiteatr,latem odbywają się tu liczne koncerty oraz inne wydarzenia kulturalne.Bardzo fajny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni w twierdzy oraz przyciągnięcie turystów coraz liczniej odwiedzających Chorwację.

Trybuna amfiteatru

Trybuna amfiteatru
Wojtek szukający sobie miejsca:)

Na koniec zwiedzania najładniejszy punkt naszej wycieczki czyli podziwianie widoków a były niesamowite.Przyznaje że palec nie opuszczał przycisku spustu migawki aparatu bo w którą stronę się nie spojrzało to widoki były przepiękne.

Šibenik.
Most na rzece Krka.
Mury wraz z budynkiem kasowym:)
Widoczna w oddali Katedra św. Jakuba.
Stare Miasto.
Stare miasto.

Gdy skończyliśmy się delektować widokami trzeba było powoli opuszczać twierdzę ale za nim się z nią pożegnaliśmy obejrzeliśmy jeszcze mury z drugiej strony.Była to nasza pierwsza wycieczka na „zamek” w tym regionie Europy i po trzykroć.Piękna budowla która mimo swojej historii zachowała swój pierwotny charakter no i ten amfiteatr…

W stronę wyjścia.
Mury twierdzy.

Mury twierdzy.
Robert.

Mury twierdzy.

Mury twierdzy.

Mury twierdzy.
Please follow and like us:
error