Pałace

Pałac-reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych.Nazywa się tak też okazałe gmachy rządowe i użyteczności publicznej.Poniżej przedstawimy Wam w skrócie pałace które odwiedziliśmy podczas naszych wycieczek.

1.Pałac w Nieborowie,wybudowany w latach 1690-1696 na polecenie prymasa Polski Michała Radziejowskiego.Zaprojektowany został przez słynnego architekta Tylmana z Gameren.Miejscowość położona w województwie łódzkim w powiecie łowickim.

Nieborów2.Pałac w Opinogórze Górnej ,wybudowany w 1828 r. przez generała Wincenta Krasińskiego jako prezent ślubny dla syna Zygmunta.Oryginalną budowlę na planie kwadratu wieńczy wieża o prekroju ośmiokąta.Miejscowość położona w województwie mazowieckim w powiecie ciechanowskim.

Opinogóra

3.Pałac w Otwocku Wielkim,wybudowany na sztucznej wyspie na Jeziorze Otwockim,został wzniesiony w latach 1693-1703,zaprojektowany przez Tylmana z Gameren był siedzibą rodu Bielińskich.Miejscowość położona w województwie mazowieckim w powiecie otwockim.

Otwock Wielki

4.Pałac Izraela Poznańskiego,nazywany łódzkim Luwrem został wzniesiony jako skromna kamienica połączona z budynkiem magazynowym,jego obecny wygląd to efekt wielu przebudów prowadzonych w latach 1888-1903 przez Hilarego Majewskiego na zlecenie Izraela Poznańskiego.Pałac jest obecnie siedzibą Muzeum Historii Miasta Łodzi.Budynek znajduje się w północnej części Łodzi.

Pałac Izraela Poznańskiego

5.Pałac Sandreckich wybudowany w 1598 roku przez braci Wolfa i Heinricha Seidlitz von Schőnefeld.Budowla wzniesiona w duchu późnego renesansu o charakterze dworu obronnego.Pałac znajduje się w Bielawie w województwie dolnośląskim w powiecie dzierżoniowskim.

Pałac Sandreckich w Bielawie